Fundacja rodzinna jako sposób na zarządzanie majątkiem rodzinnym
Jeżeli spadkobiercy nie mogą lub nie chcą zajmować się biznesem, a posiadamy majątek i chcemy go pomnażać może warto stworzyć fundację rodzinną?
To rozwiązanie, które dopiero na początku roku 2023 pojawiło się w Polsce i ma na chronić majątek rodzinny. Fundatorem, czyli osobą zakładającą fundację rodzinną może być wyłącznie osoba fizyczna. Celem fundatora jest zarządzenie posiadanym majątkiem dziś i dla przyszłych pokoleń. Późniejszymi beneficjentami Fundacji rodzinnej może być zarówno sam fundator, jego spadkobiercy jak i osoby obce. Fundacja rodzinna działa w oparciu o majątek, w który została wyposażona przez fundatora. Majątek ten stanowi fundusz założycielski, którego wartość nie powinna być niższa niż 100 000 zł.
Jakie podatki płaci fundacja rodzinna?
Beneficjenci będący osobami fizycznymi jako podatnicy PIT, są zwolnieni z podatku, jeśli należą do najbliższej rodziny. Chodzi tu o fundatora oraz jego małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, pasierbów, ojczyma lub macochę. Osoby zaliczane do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn zapłacą 10% PIT. Pozostali zapłacą 15% PIT.
Atax Audyt Sp. z o.o.
91-341 Łódź
ul. Pojezierska 97 B
NIP: 947-199-12-88
REGON: 367707904
KRS: 0000685432
Zadzwoń do nas